چاپ        ارسال به دوست

چاپ مقاله در مجله Geology توسط آقای دکتر مهدی مسعودی عضو محترم هیات علمی گروه زمین شناسی

چاپ مقاله Q1 با ضریب تاثیر 4/768 توسط آقای دکتر مهدی مسعودی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

مقاله آقای دکتر مهدی مسعودی عضو هیات علمی گروه زمین شناسی با عنوان Anatomy of a crustal-scale accretionary complex: insights from deep seismic sounding of the onshore western Makran subduction zone, Iran در مجله Geology با سطح Q1 به چاپ رسید. این مجله با نمایه WOS متعلق به انجمن زمین شناسی امریکاست که جزو قدیمی ترین و معتبرترین مجلات زمین شناسی دنیا می باشد.

رخداد زمین لرزه ای با بزرگای ۸ در طول گسل مکران در سال ۱۹۴۵ و وقوع سونامی مخرب ناشی از آن در دریایی عمان، ریسک بالای سونامی در سواحل مکران را آشکار می سازد. پهنه فرورانش مکران از نظر زمینساختی، وسیع ترین گوه بهم افزوده دنیا محسوب می گردد. در این تحقیق بین المللی، ایجاد امواج لرزه ای مصنوعی بوسیله انفجار در راستای سه پروفیل به طول ۶۰۰ کیلومتر در منطقه مکران و عملیات لرزه نگاری فعال از نوع شکست مرزی و بازتابی بکار گرفته شد. برای نخستین بار ساختار پوسته مکران با تفکیک بالای لایه های زمین تا اعماق بیش از ۴۰ کیلومتر و موقعیت گسل های اصلی منطقه شناسایی گردید.

حوزه ی پژوهش و فناوری دانشگاه ضمن تبریک این موفقیت از تلاش های آقای دکتر مهدی مسعودی در راستای ارتقاء جایگاه علمی دانشگاه تقدیر می نماید.

 


١١:٢٣ - 1399/07/02    /    شماره : ١٦٠٧    /    تعداد نمایش : ٢٥٢١خروج